Budowa systemu odgazowania nowej kwatery

Trwa budowa systemu odgazowania kwatery 800/1. Ta hałda śmieci jest obecnie głównym źródłem emisji gazu wysypiskowego i przyczyną odorów. O realizacji tej inwestycji Zakład Utylizacyjny powinien był pomyśleć znacznie wcześniej (tu-więcej szczegółów); lepiej jednak późno niż wcale. 

System odgazowania wyprowadzi gaz, tworzący się w czaszy kwatery, do bioelektrowni bądź pochodni gdzie zostanie spalony. Główne prace mają zostać wykonane do końca października br. kiedy to gotowy będzie układ studni i rur odprowadzających gaz oraz nowa pochodnia spalająca ten gaz.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na zdjęciu widzimy maszynę do wiercenia studni gazowych.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W studniach wskutek działania podciśnienia, gaz poprzez perforowane rury wydobywa się z hałdy. Żwirowa obsypka wokół rury ma zapobiegać jej uszkodzeniom wskutek możliwych przemieszczeń śmieci wewnątrz hałdy.

zdjęcie 2

Tymczasowe pochodnie mają częściowo zapobiegać emisji gazu do atmosfery podczas wykonywanych obecnie prac. Potem zostaną one zdemontowane a gaz będzie spalany w profesjonalnej, wysokotemperaturowej pochodni bądź w turbinie gazowej bioelektrowni.

Wszystkie te prace wykonuje firma „Wagra” z Torunia. Mamy nadzieję, że projekt i wykonanie inwestycji zapewni możliwość pełnej regulacji i monitoringu tego skomplikowanego systemu- bo jest to warunek konieczny do tego aby większość gazu trafiała do spalenia a nie do naszych domów i miejsc pracy.  Wierzymy także, że Zakład Utylizacyjny przyjrzy się skuteczności systemu odgazowania na starej kwaterze.