Śmierdzi znów mocniej

Ostatnie upalne dni spowodowały nasilenie uciążliwości odorowych w południowych dzielnicach Gdańska. Otrzymujemy, utrzymane w dramatycznym tonie, sygnały od mieszkańców skarżących się na odory. Oto dwa przykłady:

  „Szanowni Państwo zarządzający Zakładem Utylizacyjnym w Gdańsku przy ul. Jabłoniowej Od kilku dni mamy okropne upały, jedynie wieczorami i nocą można pooddychać swobodnie, tzn. można by, gdyby nie przerażający smród z wysypiska.
Litości nie macie??!!
Przy tak wysokich temperaturach mieszkania nagrzane są nie do wytrzymania, a otwarcie okien to ryzyko uduszenia od odoru.
Osiedla pełne są ludzi starszych i malutkich dzieci. Osoby z alergiami o problemami układu oddechowego ledwie radzą sobie z temperaturą, natomiast smrody jakie im fundujecie powodują napady duszności oraz zaostrzenia i tak nieciekawego stanu zdrowia. W tak trudnych warunkach jakie funduje nam aura, dba się znacznie więcej o zwierzęta, a nawet o urządzenia. Fundowanie tysiącom ludzi w czasie wielkich upałów smrodów przez całe noce, to już nie tylko skrajny sadyzm ale tez niewyobrażalny brak wyobraźni. Jesteście też ludźmi, myślcie trochę o innych, zanim podejmiecie kolejne decyzje brzemienne w skutkach dla tysięcy.”
„DOŚĆ JUŻ TEGO SMRODU! Ile można wdychać ten fetor, ten kwas? W domu nie da się okna otworzyć, żeby nie śmierdziało, a na dworze upały. Odkąd tu mieszkam notorycznie uskarżam się na ból głowy.”

W związku z zaistniałą sytuacją informujemy:

  1. Tak wielka emisja odorów jest związana z zaniedbaniami jakich dopuścił się Zakład Utylizacyjny w poprzednich latach. Nie są w pełni sprawne (lub ich brakuje) instalacje odgazowania kwater, bioelektrownia, sortownia i kompostownia. W związku z powyższym Zakład nie ma możliwości znaczącego ograniczenia odorów do czasu naprawy, modernizacji bądź budowy w/w instalacji.
  2. Nocne nasilenie odorów ma związek z sytuacją pogodową a nie z doraźnymi decyzjami w Zakładzie. Bezwietrzna pogoda i nocny spadek temperatur powoduje, że chmura zanieczyszczeń osiada wśród niżej położonych osiedli potęgując dolegliwości zapachowe.
  3. Trwa naprawa sortowni i kompostowani. W ostatnich dniach ruszyła budowa systemu odgazowania nowej kwatery. Nasze stowarzyszenie będzie bezkompromisowo monitorować postęp i jakość wykonywanych prac. O wszystkim będziemy Was informować.

Wierzymy, że tylko konsekwentne, obywatelskie działanie może przynieść efekty.
Dlatego też namawiamy Was do:

  • udziału w działalności i akcjach Stowarzyszenia,
  • przysyłania pism z poparciem działań Stowarzyszenia (od zarządów wspólnot, rad osiedlowych, innych stowarzyszeń, osób prywatnych),
  • wpłat nawet niewielkich kwot na konto Stowarzyszenia,
  • konsekwentnego zaznaczania problemów odorowych na Mapie Smrodu,
  • przesyłania pytań i uwag na naszą pocztę: biuro@szadolki.pl